WĘDKARSKA NOCKA

WĘDKARSKA NOCKA

Nie lubię jeździć na nocne wędkowanie. Zwykle nie wysypiam się bo budzi mnie masa nocnych zwierząt. Cięgle jednak jeżdżę na nocki bo wiem, że wtedy mam sporą szansę na największe ryby z mojego łowiska. Prawdziwe brania nieraz zaczynały się po zmroku.        

 

Dlaczego na noc?

                W nocy często bwa tak, że duże ryby biorą lepiej niż w dzień. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że nad wodą robi się ciszej i ryby czują się bardziej bezpieczne. Presja ze strony wędkarzy też jest wtedy mniejsza. Poza tym, w dzień mamy zwykle sporo różnych obowiązków. Jadąc na nockę można zarzucić zestaw, włączyć sygnalizator i czekać na branie śpiąc. Gdy ryba weźmie, obudzi nas sygnalizator, a jeśli nie to przynajmniej nie zarwiemy nocki.

 

Sprzęt na nockę

                Sprzęt do łowienia w nocy nie różni się oczywiście od tego, który używamy za dnia poza kilkoma dodatkowymi drobiazgami. Przede wszystkim latarki – czołówką i jakaś latarnia, którą można postawić lub powiesić. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić baterie lub akumulator. Jeżeli chcesz łowić na spławik lub feeder potrzebujesz świetlik. Potrzebne będą też sygnalizatory dźwiękowe, świecące swingery lub dzwoneczki.

LATARKA W NOCNYM ŁOWIENIU JEST NIEZBĘDNA!!

                Jeżeli planujesz spać, potrzebujesz cały majdan z namiotem itd. Ja zabieram tylko matę i śpiwór by ograniczyć ilość klamotów. Komfort łowienia podnoszą siatki przeciwko komarom lub namiot oraz różne środki na odstraszanie owadów.

 

Gdzie i kiedy łowić

                Wbrew pozorom najlepsze do wędkowania są chłodne noce ponieważ komary są wtedy mało aktywne. Najgorsze są noce w pełnię – woda jest wtedy prześwietlona i ryby nie są aż tak aktywne (chyba, że jest pochmurno). Stanowisko powinno być wolne od przeszkód, o które można się potknąć (np. korzenie) i równe (nie na skarpie). Lepiej unikać miejsc, gdzie drzewa mogą przeszkadzać w zarzucaniu.

 

O czym jeszcze pamiętać

                Lepiej nie pal ogniska gdy łowisz blisko brzegu, nie nie świeć latarką na wodę i nie hałasuj – to płoszy ryby i jest jedną z głównych przyczyn wędkarskich, nocnych porażek. Przed zmrokiem poukładaj cały sprzęt tak, żebyś w po ciemku i zaspany nie musiał niczego długo szukać. Zwłaszcza podbierak powinien być obok wędek. Przed nadejściem zmroku trzeba przemyśleć strategię holu b ocenić np. ewentualne przeszkody w wodzie. Na noc zabezpiecz jedzenie przed gryzoniami i robakami np. zamykając je we wiaderku.

 

Jakie ryby dobrze biorą nocą

                Nocą warto zapolować na karpia, amura, leszcza, dużą płoć, suma, sandacza, miętusa i węgorza. Oczywiście można złowić też inne ryby, ale te gatunki żerują zwykle bardzo dobrze w nocy.

Rafał Pokusiński

 

 

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz