RODZAJE CIĘŻARKÓW I ICH PRZEZNACZENIE

RODZAJE CIĘŻARKÓW I ICH PRZEZNACZENIE

POCISKI- TORPEDY

Ciężarki w kształcie pocisków są najlepszym wyborem, jeśli zamierzamy łowić z brzegu na dużych odległościach. To one dzięki swojemu kształtowi pozwalają na posłanie zestawu na odległość, często znacznie przekraczającą 100 m. Wszystko to dzięki aerodynamicznemu kształtowi, co znacznie zmniejsza opory powietrza podczas lotu. Oczywiście na
odległość rzutu wpływają także inne czynniki, takie jak rodzaj wędki i kołowrotka, jak również grubość żyłki (cieńszą żyłką poślemy zestaw najdalej), ważne są też umiejętności samego wędkarza. Ciężarki w kształcie pocisku montuję bocznie na klipsie, ponieważ zauważyłem przewagę takiego zestawu (jeżeli chodzi o osiąganą odległość) nad zestawami centrycznymi. Jeśli nie mamy pocisków, warto stosować ciężarki w kształcie gruszki, gdyż także gwarantują niezłe osiągi. Więc jeśli chcecie osiągać ekstremalne odległości, stosujcie pociski, zwłaszcza że wielu znanych łow ców potwierdza ich przewagę nad innymi kształtami.

KULE

Jeśli zależy nam na dobrym i szybkim samo zacięciu się karpia, zastosujmy ciężarki o skupionej masie. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku najlepsze są ciężarki w kształcie kulki. Są wręcz niezastąpione na cwane karpie, które delikatnie pobierają pokarm. Skupiona masa pozwala na szybkie i pewne zacięcie się karpia, jeszcze zanim się zorientuje, że coś jest nie tak. Ciężarki te najczęściej stosuję z bocznym mocowaniem na klipsie. Polecam je na dno lekko muliste, tak jednak, aby nie były w stanie się w nim zapaść.

CENTRYCZNE

Ciężarki centryczne, jak sama nazwa wskazuje, są mocowane bezpośrednio na żyłce głównej, która przechodzi przez ich otwór. Taki rodzaj ciężarków znajduje szerokie zastosowanie, a ich kształty bywają bardzo różne. Ciężarkami w kształcie poci sków możemy uzyskiwać dość odległe rzuty, ale nie będą to aż tak znaczne odległości jak w przypadku opisanych wyżej bocznych pocisków, Mimo to jednak, jeśli nie chce my ekstremalnie daleko rzucać, są godne polecenia, gdyż nie stawiają w powietrzu zbyt dużego oporu. Do łowienia na dale kie wywózki świetnie nadają się zwłaszcza ciężarki o płaskich kształtach. Dobrze sprawdzają się w miejscach porośniętych roślinnością podwodną, gdyż centryczne mocowanie pozwala na ich prześlizgiwanie się pomiędzy zielskiem. Jedyną chyba ich wadą jest to, że w przypadku zaklinowania się pomiędzy kamieniami z pewnością stracimy cały zestaw, czasem wraz z rybą. Do niedawna większość wędkarzy narzekała, że nie można było zmienić gramatury ciężarka bez rozmontowania zestawu. Obecnie i na to znaleziono sposób, nacinając ciężarki na całej ich długości i wmontowując w środek plastikowy rdzeń. To właśnie dzięki temu rdzeniowi możemy zmienić gramaturę ciężarka. Wystarczy tylko wycisnąć go z ciężarka, zdjąć go z żyłki przez nacięcie i założyć drugi o masie, która nam odpowiada. Jest to również wygodne w transporcie, gdy wolelibyśmy nie rozmontowywać zestawu i zarazem nie chcemy, aby ciężarek obijał nam wędki. Inną dość istotną zaletą tych ciężarków jest błyskawiczne samo zacięcie się ryby podczas brania, gdyż nie ma tu żadnego luzu pomiędzy ciężarkiem a przyponem, jak to bywa w zestawach z bezpiecznym klipsem.

EKOLOGICZNE ZE STALI I KAMIENIA

Ze względu na pogarszającą się czystość naszych wód producenci zaczęli produkować ciężarki nieszkodzące lub znacznie mniej szkodzą ce środowisku. Tak też powstały ciężarki stalowe, które mimo że są nieco lżejsze od ołowianych, znajdują coraz więcej zwolenników. Dzięki tym ciężarkom nie przedostają się do wody szkodliwe związki zawarte w ołowiu. Ciężarki stalowe polecam do łowienia na bliskie i średnie odległości, gdyż nie są w stanie konkurować o odległość z ciężarkami wykonanymi z ołowiu, Innym rodzajem ekologicznych nowinek są ciężarki wykonane z kamienia, a więc jak najbardziej naturalne. Ich ciężar, niestety, w stosunku do powierzchni jest niewielki, ale i to możemy wykorzystać i zamienić w zaletę. Nadają się bowiem na muł, ponieważ są lekkie i nie zapadają się w nim. Dodatkową zaletą ciężarków wykonanych z kamienia jest możliwość ich dipowania czy innego rodzaju aromatyzowania, co oczywiście pomaga w zwabieniu karpia.

PŁASKIE

Ciężarki o płaskim kształcie (spłaszczone z obydwu stron), są chyba jednymi z najbardziej popularnych. Można je stosować na daleką wywózkę, do zarzucania na średnie odległości, a ponieważ dobrze przylega ją do dna, więc praktycznie nie grozi nam ich przesunięcie przez prądy wodne. Dodatkowym plusem jest to, że takie ciężarki bywają bardzo różne i mogą być stosowane w przeróżnych sytuacjach. Mogą to być bowiem ciężarki w kształcie np. łezki mocno spłaszczonej z dwóch stron. Ale są też inne, też płaskie, ale np. okrągłe, w kształcie podkowy z otworem w środku lub dodatkowo z wypustkami z dwóch stron. Ciężarki w kształcie spłaszczonej łezki polecam do wywózki i na twarde dno. Natomiast okrągłe lub podkowy z wypustkami i otworem w środku sprawdzają się przy ekstremalnej wywózce oraz przy łowieniu w rzece. Szczególnie polecam je na rzekę,

TRILOBY

Łowiąc w bardzo trudnych wodach, pełnych zaczepów, muszli czy roślinności podwodnej, stosuję tzw. triloby. Tylko one zaraz po pode rwaniu z dna szybko wychodzą na powierzchnię wody, omijając tym samym wszelkie zaczepy, w których moglibyśmy stracić zestaw. Ze względu na swój płaski kształt dobrze przylegają do dna. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że podczas połowu nie należy ich podciągać, bo łowiąc np. na podwodnej górce, możemy

MASA CIĘŻARKÓW

Masa ciężarków może być bardzo zróżnicowana, ale najczęściej stosowane są ciężarki w przedziale 60-100 g. Myślę, że jeśli chce my, aby karpie prawidłowo się zacinały, musimy stosować ciężarki nie lżejsze niż 60 g. Wszystko jednak zależy od charakteru podłoża, na którym łowimy. Przecież ciężarek, np. 80-gramowy zakopany w mule działa z większą siłą samozacięcia niż ten sam zastosowany na dnie twardym. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie tego typu zależności. Wybór kształtu i sposobu montowania ciężarka zależą od tego, jak ma być skuteczny w samozacięciu się ryby. Dlatego wszelkie zestawy powinny być dobierane odpowiednio do warunków, w jakich przyjdzie nam łowić.

Redakcja

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz